تاریخچه ورزش بدمینتون و معرفی این ورزش

تاریخچه ورزش بدمینتون و معرفی این ورزش

تاریخچه ورزش بدمینتون و معرفی این ورزش

 

ورزش بدمینتون ورزشی است که با دوتا راکت سبک وزن و یک توپ پر دار انجام میگیرد این ورزش اصلاتا از کشور هند است ولی در هندوستان به این ورزش poona  شناخته میشود .

این بازی توسط افسران انگلیسی به کشور انگلیس برده شد این ورزش در کشور انگلیس به سرعت طرفداران زیادی پیدا کرد و تبدیل به یکی از محبوب ترین ورزش ها در انگلیس شد در ادامه با ما همراه باشید تا شما بیشتر با این ورزش شگفت انگیز آشنا کنیم

 

تاریخچه بدمینتون

در قرن پنجم میلادی در کشور چین بازی به اسم ti jian zi وجوود داشت که در ان به توپی که در هوا بود ضربه میزنند و حدود سال 1600 در اروپا مردم بازی را با اسم jeu de volant  با راکت انجام میدادند.

زمانی که افسران انگلیسی در هندوستان مستقر بودند بازی بدمینتون را با انجام تغییراتی در بازی انگلیسی battledore and shuttlecock ابداع کردند و به دلیل اینکه بیشتر افسران انگلیسی در شهر poona مستقر بودند این ورزش را به این نام خواندند.

و خیلی زود رقابتی برای این ورزش شکل گرفت که به سرعت طرفدار پبدا کرد

این بازی بطور رسمی توسط یکی از افسران ارشد انگلیسی معرفی شد در سال 1873 مراسم مهمانی بزرگی را ترتیب داد که در این مهمانی به انجام این ورزش پرداختند که باعث شد تا این ورزش بین جامعه مفرح و طبقه بالا انگلیس طرفداران زیاد یپیدا کند

نحوه انجام بازی بدمینتون

بدمینتون توسط ۲ یا ۴ بازیکن انجام می‌شود؛ و در این المپیک پدیده جالب توجه این است که در یکی از رشته‌ها در یک تیم دو نفره یک مرد و یک زن حضور دارند و با تیم مقابل به همین شکل به رقابت می‌پردازند.

نحوه بازی بدین صورت است که بازیکنان به کمک راکت، توپ را به سمت زمین حریف می‌فرستند و سعی می‌کنند آن را در محوطه مشخص به زمین برسانند. برنده بازی تیمی است که دو گیم پانزده امتیازی را برنده شود. در انفرادی زنان هر کدام از گیم‌ها ۱۱ امتیاز است.

قوانین بدمینتون

زمین بازی بدمینتون به شکل مستطیل می‌باشد و با خطوطی به عرض ۴۰ میلی‌متر کشیده می‌شود. خطوط زمین باید به سادگی قابل تشخیص بوده و بهتر است به رنگ سفید یا زرد کشیده شود.

طول زمین۱۳٫۴۰ متر – عرض زمین دو نفره ۶/۱ متر – عرض زمین یک نفره ۵٫۱۸ متر می‌باشد. کلیه این خطوط جزو زمین محسوب می‌شود. ارتفاع تور ۱٫۵۵ متر در محل پایه‌ها (گوشه‌های تور) و ۱٫۵۲۴ متر در مرکز تور می‌باشد.

 

توپ بدمینتون

توپ بدمینتون از مواد طبیعی یا مصنوعی ساخته می‌شود. سر آن باید از جنس چوب‌پنبه که لایه چرمی دارد باشد. توپ چرمی باید دارای ۱۶ پرک باشد که به پایه وصل می‌شوند که بیشتر از بال‌های غاز برای ساخت این توپ‌ها استفاده می‌شود. وزن توپ باید بین ۴٫۷ تا ۵٫۵گرم باشد.

فضای بالای زمین بدمینتون

در بازی‌های بین‌المللی، حداقل ارتفاع زمین تا سقف، برای تمام سطح زمین بازی، برابر با ۱۲ متر واندازه استاندارد در بازی‌های باشگاهی ۹٫۱۴ متر می‌باشد. سراسر فضای بالای زمین بدون هیچ گونه ساختار اضافی بوده، و موانع مزاحمی همچون ساختارهای نور پردازی در آن وجود ندارد.

 

پس زمینه و نور پردازی

برای راحت دیده شدن توپ بدمینتون، دو طرف پایانی زمین نباید به رنگ سفید باشد. حداقل درجه نورپردازی ۱۰۰۰ لوکس، پیشنهاد می‌شود، که سبب ایجاد نور یکپارچه در فضای زمین بازی می‌گردد نباید نور مستقیم، در روبروی ورزشکار یا بالای زمین قرار بگیرد. مکان مناسب جهت روشنایی، در دو طرف طول زمین بدمینتون می‌باشد. همچنین تمامی نورهای مستقیم آفتاب یا نور روز باید از بین برود.

راکت بدمینتون

راکت بدمینتون معمولاً از جنس فلزی می‌باشد. راکت از قسمت‌های: دسته – میله – گلو یا سه راهی – صفحه راکت (کله راکت) تشکیل شده‌است.

بازی‌های دو نفره

هنگام شروع گیم باید از قسمت راست زمین اقدام به زدن سرویس نماید. فقط سرویس گیرنده حق برگشت سرویس را دارد در صورتی که توپ به همبازی گیرنده سرویس برخورد کند یا ضربه‌ای به توپ وارد کند خطا محسوب می‌شود و در این صورت به زننده سرویس یک امتیاز تعلق می‌گیرد،

پس از برگشت سرویس توسط دریافت‌کننده هر یک از بازیکنان می‌توانند به توپ ضربه بزنند. . (پس از پایان هر گیم و در شروع گیم بعد می‌توان جای نفرات را عوض کرد).این هم باید اضافه کرد که در بازی دوبل یا دو نفره سرویس بلند تا انتهای زمین نیست وتا خط جلوتر از آن است واگر توپ در مستطیل انتهای زمین فرود بیاید امتیاز برای حریف است.

اشتباهات (خطاهای) محوطه سرویس

۱- سرویس را خارج از نوبت زده یا دریافت کرده باشد.

 

۲- سرویس را از زمین اشتباه زده یا دریافت کرده باشد.

 

۳- در صورتی‌که اشتباه محوطه سرویس معلوم شداشتباه اصلاح می‌شود ولی امتیازات کسب شده همچنان باقی خواهد ماند.

 

خطاهای بازی بدمینتون

موارد زیر در ورزش بدمینتون خطا محسوب می‌شود:

 

 • اگر سرویس صحیح زده نشود.

 

 • اگر توپ در هنگام بازی خارج از محوطه زمین بازی فرود آید.

 

 • از داخل بازدید تور عبور کند.

 

 • از تور عبور نکند. (قبل از عبور از تور بیفتد)

 

 • به سقف یا دیوارهای دور زمین برخورد کند.

 

 • به بدن یا لباس بازیکن برخورد کند یا در اطراف زمین به هر شیء یا فردی تماس پیدا کند.

 

 • اگر به توپ در زمین حریف ضربه زده شود.

 

 • برخورد لباس یا راکت به تور و نگهدارنده‌های او (پایه)

 

 • زمانی که توپ در حال عبور از بالای تور است مانع ضربه زدن حریف شود.

 

 • در طول بازی،بازیکن به‌طور عمد تمرکز حریف خود را بهم بزند. (مثل ایجاد سر و صدا و حرکات غیرعادی و خصمانه)

 

 • در حین بازی، گرفتن توپ با راکت و با کمی مکث به آن ضربه زده شود. (حمل شود)

 

 • توسط بازیکن دو بار ضربه زده شود.

 

 • برای هر اتفاق پیش‌بینی نشده یا تصادفی به جا داده می‌شود.

 

 • به جز زمان سرویس اگر توپ روی تور یا بعد از عبور از آن در زمین حریف داخل مشبک های تور گیر کند به جا داده می‌شود

 

 • اگر زننده و گیرنده سرویس هر دو به‌طور هم‌زمان هنگام سرویس مرتکب خطا شوند به جا داده می‌شود.

 

 • اگر زننده سرویس قبل از اینکه گیرنده سرویس آماده دریافت باشد اقدام به زدن سرویس نماید به جا داده می‌شود

 

 • اگر در جریان بازی توپ خرد شود یا کله توپ ازپرک آن جدا شود به جا داده می‌شود.

 

 • اگر داور خط ورود توپ را ندیده باشد وداور نتواند تصمیم بگیرد به جا داده می‌شود.

 

 • در هر یک از موارد بالا که به جا داده شد، بازی بدون اضافه نمودن امتیاز ادامه می‌یابد و بازیکنی که زننده سرویس بود دوباره سرویس می‌زند. وقت استراحت بین گیم‌ها ۲ دقیقه. در هر گیم در امتیاز ۱۱ استراحت یک دقیقه‌ای وجود دارد.

 

 • بازیکن بدون اجازه داور حق ترک زمین را ندارد

 

 • در حین انجام رالی مربی حق راهنمایی بازیکن خود را ندارددر بدمینتون چیزی به نام تایم اوت وجود ندارد و فقط بازیکن می‌تواند با اجازه داور آب بخورد یا حوله بگیرد.

 

 • تعداد داوران خط در بازی‌های رسمی و بین‌المللی ۱۰ نفر هستند ولی می‌توان با ۴ داورخط بازی را برگزار کرد.

 

 • در بدمینتون بازیکنان متخلف با کارت‌های زرد و قرمز و مشکی جریمه می‌شوند.

 

 • اگر بازیکنی رفتار غیر ورزشی انجام دهد با تذکر و کارت زرد همراه می‌شود و اگر بر آن کار اصرار ورزد با کارت قرمز جریمه می‌شود.

 

 • اگر چنانچه بازیکن بر یک رفتار زشت و غیر ورزشی اصرار ورزد و کارت قرمز بگیرد و مجدد آن کار را انجام دهد داور، سرداور مسابقه را مطلع می‌کند و سرداور با کارت مشکی آن بازیکن را اخراج می‌کند.

 

 • تعداد بازیکنان هر تیم در آموزشگاهها: در ابتدایی ۵ نفر و در راهنمایی و متوسطه هر تیم ۷ نفرند. در مسابقه بین دو تیم در ابتدایی دو بازی یک نفره و یک بازی دو نفره و دو بازی یک نفره در آخر و در راهنمایی و متوسطه دو بازی یک نفره و دو بازی دو نفره و یک بازی یک نفره در آخر انجام می‌شود.

برای خرید لباس ورزش کلیک کنید

نوشته شده در 1402-06-19 توسط سرگرمی 0 15

نظر خود را به اشتراک بگذاریدپاسخ دهید

شما باید وارد شوید تا بتوانید نظر دهید.

محصولات بازدیدشده

محصولی وجود ندارد