میزان چربی نرمال بدن + اندازه گیری درصد چربی بدن

میزان چربی نرمال بدن + اندازه گیری درصد چربی بدن

میزان چربی نرمال یا ایده آل در بدن چقدر است؟ جواب این سوال بسیار سخت است. همه ی افراد دارای میزان درصد چربی بدن ایده ال نیستند. این میزان با توجه به سن افراد، جنسیت و ژنتیک  آن ها متفاوت است. ممکن است یک فرد با داشتن میزان چربی بیشتر یا کمتر نسبت به فردی با همان جنسیت و همان سن میزان چربی معقول تری داشته باشد. میزان چربی موجود در بدن ورزشکاران نیز بسته به ورزشی است که آن ها انجام می دهند. به عنوان مثال، شناگران حرفه ای ممکن است با داشتن میزان چربی بیشتر، نسبت به دوندگان، عملکرد بهتری داشته باشند. اما با این وجود، برای اکثر افراد، شاخص های مشخصی وجود دارد. این مقاله از وبلاگ پویان اسپرت منتشر میشود

برای آقایان:

  • در سنین کمتر از ۳۰ سال: ۱۵ – ۹ درصد چربی
  • در سنین بین ۵۰ – ۳۰ سال: ۱۷ – ۱۱ درصد چربی
  • در سنین بالاتر از ۵۰ سال: ۱۹ – ۱۲ درصد چربی

اندازه گیری درصد چربی آقایان

ایده آل است. یک فرد باید نهایت تلاش خود را به کار گیرد تا بتواند حدود این درصد چربی را در بدن خود ثابت نگه دارد. اگر فردی با سن مشخص کمتر از درصد چربی مشخص شده در بدن خود را داشته باشد، جز افراد لاغر محسوب می شود.

برای خانم ها:

  • در سنین کمتر از ۳۰ سال: ۲۱ – ۱۴ درصد چربی
  • در سنین بین ۵۰ – ۳۰ سال: ۲۳ – ۱۵ درصد چربی
  • در سنین بالاتر از ۵۰ سال: ۲۵ – ۱۶ درصد چربی

ایده آل است. اگر خانمی با سن مشخص، کمتر از درصد چربی مشخص شده در بدن خود را داشته باشد، جز افراد لاغر محسوب می شود. نکته ی حائز اهمیت این است که، این میزان از چربی، با توجه به سنین ارائه شده، تنها مقادیر استاندارد را نشان می دهند و به معنای این نیست که اکثریت جامعه، دارای چنین ویژگی باشند و بیشتر افراد دارای درصد چربی بیشتری هستند.

تست درصد چربی بدن با استفاده از کالیپرز  

کالیپرز، ابزاری است که برای اندازه گیری میزان درصد چربی بدن با استفاده از لایه های چربی در زیر پوست بکار برده می شود. با بکارگیری این ابزار، در جای صحیح، می توان میزان چربی بدن را تخمین زد. تست چربی بوسیله ی کالیپرز، باید به کمک شخص دیگری صورت گیرد. در بدن نقاط مختلفی وجود دارد که سنجش چربی در آن نقاط صورت می گیرد. حتما باید کالیپرز در جایگاه صحیح قرار گیرد تا درصد بدست آمده، از خطای کمتری برخوردار باشد.

چگونه می توان به طور صحیح اندازه گیری کرد؟

اگر شما دست راست هستید، پوست خود را با دست چپ به سمت بالا بکشید و با کمک انگشتان همان دست، نگه دارید. سپس با استفاده از کالیپرز که در دست خود دارید، دهانه ی آن را مانند آنچه که در تصویر نشان داده شده است بر روی پوست خود قرار دهید. (تصویر داخل لینک بالا موجود است).

دهانه ی کالیپرز باید حدود ۱.۴ اینچ (۷.۵ میلی متر)، از جایی که انگشتان دست چپتان بر روی پوست قرار دارد، باشد. سپس، خشاب کالیپرز را رها کنید به گونه ای که نهایت فشار بر پوست وارد شود. تا زمانی که عدد آن را به طور کامل نخوانده اید، آن را محکم بگیرید. دقت کنید که بعد از گذشت چند ثانیه، احساس درد به شما دست می دهد. بنابراین، باید خیلی سریع عدد را بخوانید و آن را از روی پوست خود بردارید.

اندازه گیری درصد چربی بانوان

اندازه گیری و محاسبه ی درصد چربی

اندازه گیری ۴ نقطه در بدن و همچنین مقیاس کالیپرز در نمودار زیر نشان داده شده است. دقت کنید، که دو سری اندازه گیری وجود دارد. به این صورت که، یک سری مناسب برای خانم ها و یک سری مناسب برای آقایان می باشد.

۴ نقطه ی اندازه گیری

  1. پشت بازوها (عضلات سه سر):  قسمت بالایی و پشت بازوها . این نقطه بین شانه ها و مفاصل بازو قرار گرفته است. نقطه ی مورد نظر، در جهت عمودی، در مرکز پشت بازو قرار دارد.
  2. جلو بازو (عضلات دو سر):  قسمت بالایی و جلویی بازوها. این نقطه، دقیقا مانند مورد بالاست، با این تفاوت که در جلوی بازوان قرار دارد.
  3. سرشانه:  پشت و زیر سرشانه. این نقطه دقیقا در زیر سرشانه  قرار دارد. توجه داشته باشید که پوست باید زاویه ی ۴۵ درجه به خود بگیرد.
  4. کمر:  این قسمت در خروجی استخوان لگن و از طرف کمر، کمی به سمت جلو قرار دارد و به صورت افقی بر روی نمودار نشان داده شده است.

 این مقاله در وبسایت پویان اسپورت منتشر شده است . پویان اسپورت تولید کننده و فروشگاه تجهیزات ورزشی ، پوشاک ورزشی زنانه و پوشاک ورزشی مردانه است و اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به تازگی ورزش را شروع کرده اید میتوانید با خرید ست ورزشی زنانه و ست ورزشی مردانه ورزش را برای خود دلپذیرتر و با انگیزه بیشتر دنبال کنید.

نوشته شده در 1401-11-28 توسط تناسب اندام 0 464

نظر خود را به اشتراک بگذاریدپاسخ دهید

شما باید وارد شوید تا بتوانید نظر دهید.

محصولات بازدیدشده

محصولی وجود ندارد